Connect with us

Entertainment

‘Baby Reindeer,’ ‘Ripley,’ ‘Shogun’ Top TV Critics Awards Nominees

Published

on

The nominations for the 40th annual Television Critics Awards Nominations have been revealed, with Netflix and FX tied at the top thanks to the strength of Baby Reindeer, Ripley and Shogun, with all three programs garnering five noms apiece. 

The TCA Awards nominations are voted on by a group of more than 230 television journalists from the U.S. and Canada. Winners will be announced at an in-person ceremony that’s part of the summer press tour on Friday, July 12 at the Langham Huntington in Pasadena.

Netflix and FX nearly swept the coveted program of the year category, which features Baby Reindeer, The Bear, Reservation Dogs, Ripley, Shogun and Max’s Hacks. The outstanding new program category, which often serves as an Emmys precursor, includes Baby Reindeer, Fallout, Mr. & Mrs. Smith, Ripley, Shogun and X-Men ’97.

The achievement in comedy category features the past two winners, Abbott Elementary and The Bear, joined by Girls5eva, Hacks, Reservation Dogs and We Are Lady Parts.

Baby Reindeer, Fallout, Fargo, Ripley, Shogun and True Detective: Night Country round out the nominees for achievement in drama.

Baby Reindeer is also joined by The Fall of the House of Usher, Fargo, Fellow Travelers, Ripley and The Sympathizer in the movies/miniseries/specials category.

In the acting categories, which are not split by gender, drama nominees include True Detective’s Jodie Foster, Baby Reindeer’s Richard Gadd, Shogun’s Hiroyuki Sanada and Anna Sawai, Ripley’s Andrew Scott and Fargo’s Juno Temple.

The comedy category also features two former winners with Abbott Elementary’s Quinta Brunson and Hacks star Jean Smart joined by The Bear’s Ayo Edebiri and Jeremy Allen White, Girls5eva’s Renee Elise Goldsberry and Reservation Dogs breakout Devery Jacobs.

The Ripley showing is especially compelling as Paramount-backed Showtime spent years developing the drama only to sell it off to Netflix. The same is true for Girls5eva, which was a critical breakout when it initially aired as a Peacock original but with limited viewership on that platform, producers Universal Television sold the show to Netflix with the hopes that the musical comedy could attract more eyeballs.

“This was a terrific television season in every genre, and our nominations reflect those riches,” TCA president Jacqueline Cutler said in a statement Monday. “We’re thrilled to celebrate our 40th Awards and even more delighted to do so in person.”

Here’s a look at the rest of the nominees, followed by the leaderboards.

Program of the Year
Baby Reindeer – Netflix
The Bear – FX
Hacks – HBO | Max
Reservation Dogs – FX
Ripley – Netflix
Shōgun – FX

Outstanding Achievement in Comedy
Abbott Elementary – ABC (2022 Winner in Category)
The Bear – FX (2023 Winner in Category)
Girls5eva – Netflix
Hacks – HBO | Max
Reservation Dogs – FX
We Are Lady Parts – Peacock

Outstanding Achievement in Drama
Baby Reindeer – Netflix
Fallout – Prime Video
Fargo – FX
Ripley – Netflix
Shōgun – FX
True Detective: Night Country – HBO | Max

Outstanding Achievement in Movies, Miniseries or Specials
Baby Reindeer – Netflix
The Fall of the House of Usher – Netflix
Fargo – FX
Fellow Travelers – Showtime
Ripley – Netflix
The Sympathizer – HBO | Max

Outstanding New Program
Baby Reindeer – Netflix
Fallout – Prime Video
Mr. & Mrs. Smith – Prime Video
Ripley – Netflix
Shōgun – FX
X-Men ’97 – Disney+

Individual Achievement in Drama
Jodie Foster, True Detective: Night Country – HBO | Max
Richard Gadd, Baby Reindeer – Netflix
Hiroyuki Sanada, Shōgun – FX
Anna Sawai, Shōgun – FX
Andrew Scott, Ripley – Netflix
Juno Temple, Fargo – FX 

Individual Achievement in Comedy
Quinta Brunson, Abbott Elementary – ABC (2022 Winner in Category)
Ayo Edebiri, The Bear – FX
Renée Elise Goldsberry, Girls5eva – Netflix
Devery Jacobs, Reservation Dogs – FX
Jean Smart, Hacks – HBO | Max (2021 Winner in Category)
Jeremy Allen White, The Bear – FX

Outstanding Achievement in News and Information
America Outdoors with Baratunde Thurston – PBS
Frontline – PBS (Eight-time Winner in Category)
The Jinx: Part Two – HBO | Max
Queens – Nat Geo
Quiet on Set: The Dark Side of Kids TV – ID
Telemarketers – HBO | Max

Outstanding Achievement in Variety, Talk or Sketch
The Daily Show – Comedy Central (2004 Winner in News & Information ‘The Daily Show with Jon Stewart’)
Jimmy Kimmel Live! – ABC
John Mulaney Presents: Everybody’s in LA – Netflix
Last Week Tonight with John Oliver – HBO | Max (2021, 2019 & 2018 Winner in Category, and in 2015 Winner in News & Information)
Late Night with Seth Meyers – NBC
Saturday Night Live – NBC

Outstanding Achievement in Reality
The Amazing Race – CBS (2011 & 2022 Winner in Category)
Conan O’Brien Must Go – HBO | Max
Jerrod Carmichael Reality Show – HBO | Max
The Traitors – Peacock
Top Chef – Bravo
We’re Here – HBO | Max
Welcome to Wrexham – FX

Outstanding Achievement in Family Programming
Doctor Who – Disney+
Heartstopper – Netflix
My Adventures with Superman – Adult Swim
Percy Jackson and the Olympians – Disney+
Renegade Nell – Disney+
X-Men ’97 – Disney+

Outstanding Achievement in Children’s Programming
Bluey – Disney+ (2023 Winner in Category)
Daniel Tiger’s Neighborhood – PBS KIDS (2016 Winner in Youth Category)
Frog and Toad – Apple TV+
Pokémon Concierge – Netflix
Sesame Street – HBO | Max (2018, 2011 & 2001 Winner in Youth Category)
Snoopy Presents: Welcome Home, Franklin – Apple TV+

NETWORK TALLY (two or more)
FX – 16
Netflix – 16
HBO | Max – 13
Disney+ – 6
ABC – 3
PBS/PBS – KIDS – 3
Prime Video – 3
Apple TV+ – 2
NBC – 2
Peacock – 2

PROGRAMS NOMINATED (two or more)
Baby Reindeer – Netflix – 5
Ripley – Netflix – 5
Shōgun – FX – 5
The Bear – FX – 4
Fargo – FX – 3
Hacks – HBO | Max – 3
Reservation Dogs – FX – 3
Abbott Elementary – ABC – 2
Fallout – Prime Video – 2
Girls5eva – Netflix – 2
True Detective: Night Country – HBO | Max – 2
X-Men ‘97 – Disney+ – 2 

Continue Reading